10 dolog, amire mindenképp figyelni kell, ha nyulat tartunk

A nyúl roppantul kényes állat. Rengeteg mindenre kell odafigyelni az alapokon kívül is (etetés, itatás, lakhelyválasztás), ha nyulat szeretnénk tartani. Nagyon fontos, hogy tudatosan kezeljük az állatokat, és védelmükre is figyeljünk oda.
Bemutatunk most 10 olyan dolgot, amire mindenképp figyelni kell, ha nyulat tartunk:
1. A legfőbb veszély a nyulakra nézve a patkányok megjelenése. Az ól, vagy ketrec kialakításánál különösen figyelni kell arra, hogy a patkány ne rághassa be magát, nyáron pedig a szúnyogok ellen kell óvni őket.
2.A hangzavarra nagyon érzékenyek, stresszt válthat ki náluk, melynek következtében akár el is pusztulhatnak. Ebből kiindulva nagyon figyelni kell rá, hogy milyen környezetben helyezzük el őket, és hogyan közelítünk feléjük.
3. A megfelelő tápláláshoz arra kell figyelni, hogy változatosan kapják a számukra szükséges táplálékokat – szénát, almát, répát, árpát, kukoricát - persze a szükséges mennyiségben, mivel sem alultáplálni, sem túletetni nem szabad őket.
4. Alapvetően a nyúl percenként 10-30-szor lélegzik. Ha túl meleg és levegőtlen helyen van, akkor a légzésszám 50-60 is lehet percenként. Ez egészségügyi gondokat okozhat, terheli a szívet és a veséket is, így oxigénhiány és kiválasztási problémák léphetnek fel. Fontos tehát, hogy megfelelő hőmérsékletet biztosítsunk számukra.
5. Fontos, hogy megfelelő alomtrágya tálcát használjunk, és azt rendszeresen ürítsük. A legpraktikusabb megoldás a műanyag alomtálca, hiszen könnyen tisztítható, fertőtleníthető és nem rozsdásodó anyag. A nyúltenyésztők körében nagy népszerűségnek örved a prémium minőségű 3 mm vastag műanyag alomtrágya tálcánk.
6. Mivel szívesen koptatják a fogukat, így fontos, hogy biztosítsunk számukra valamilyen koptatási lehetőséget, így nem az ólon fogják elvégezni igényüket.
7. Fertőző betegségek a nyulak között is megjelenhetnek, két igen veszélyes betegség pl. a Myxomatozis (halálos) és a Viral Hemorrhagic Disease (nem halálos). Ezek ellen van védőoltás, tehát megelőzhetők és ezzel sok kellemetlenségtől is megszabadulhatunk.
8. A felfújódás is elég gyakori probléma a nyulaknál. Ennek megelőzését egy kevés ecettel tudjuk megoldani, melyet az ivóvizükbe teszünk.
9. A nyulak karmai és fogai egy életen át nőnek, így azokat bizonyos időközönként vágni kell.
10. A nyulak viszonylag gyorsan elérik a pubertást, ami kb. 4 hónapig tart. Fontos azonban, hogy a fiatal nősténynek ekkor még nem szabad párosodnia. Csak a teljes érettség elérése után lehet a nyulakat pároztatni.