Webáruházunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

5 érdekesség a csirkék világából

5 érdekesség a csirkék világából

Talán nincs is olyan ember a földön, akinek be kellene mutatni a csirkéket, a háziállatok közül a kutyák és a macskák mellett feltehetően a legismertebbek. De ízletes húsok mellett számos olyan különleges tulajdonsággal is rendelkeznek, amiről megeshet, hogy még sosem hallottál.

Ebben a blogban összegyűjtöttünk nektek néhány érdekes tényt a csirkékről.

1.       Többféleszínű tojást raknak

Az, hogy a tyúkok többféle tojást raknak, nem meglepő, bizonyára mindenki látott már egészen fehér vagy éppen egészen sötét színű tojást is. Sokak csak bizonyos színű tojást visznek haza, arra esküsznek. A választás országonként is eltérhet, míg a skandináv országokban és bizonyos nyugat-európai országokban a világos héjú tojás a kelendőbb, addig a déli területeken inkább a barna verziót kedvelik a konyhákban. Az igazság azonban az, hogy a héj színe nem befolyásolja a tojás minőségét vagy ízét, színe mindössze a tyúk genetikai állományát tükrözi.

2.       A T-rex legközelebbi rokona

Így igaz, az őshüllők királya a T-rex egyenesági felmenője a ma kertünkben kapirgáló csirkéknek. Egy kutatás szerint a csirkék és pulykák genetikai állománya jóval kevesebbet változott a többi madárhoz képest onnantól számítva, hogy a madarak kifejlődtek dinoszaurusz őseikből.

3.       A csirkék is éreznek empátiát

Egy angol kutató kísérlete szerint a tyúkok is éreznek empátiát. A kísérlet alatt egy kotlós csirkéit stresszhelyzetnek tették ki, hogy lássák, az hogyan reagál rá. A kotlós erre úgy reagált, mintha ő maga is érezné a fájdalmat, ez pedig az empátia hagyományos megnyilvánulása. A kutatók azt is megfigyelték, hogy a csirkék képesek gyászra, ha egy társuk elpusztul, vagy akár depresszióra is hajlamosak, ha a társaiktól külön egy idegen, elkülönített ketrecbe kerülnek.

4.       A tyúkok is álmodnak

Meglepő, de a tyúkoknál is megfigyelték az úgynevezett REM-fázist, azaz az emberekhez hasonlóan nekik is van olyan alvási ciklusuk, melyben álmodnak. Valószínűleg a szárnyasok is ebben a szakaszban dolgozzák fel a napi történéseket az életükben. Talán még érdekesebb az a tény, hogy a tyúkoknak van egy olyan alvási szakasza, ami az emberekéből hiányzik. Ebben az alvási szakaszban az agyuk egyik fele ébren van, a másik pedig alszik. Ezért lehetséges az, hogy láthatunk olyan alvó csirkéket, akiknek az egyik szemük nyitva van a másik pedig csukva. Ez a ragadozók elleni védekezésben játszhatott szerepet.

5.       Valóban tyúkeszűek a tyúkok?

Egy átlagos baromfi képes 100 különböző arcot is felismerni, és képes rájuk emlékezni is. Megjegyzik azt, aki rosszul bánik velük. Képesek kommunikációra is, számos vokalizációt képesek értelmezni, amely mind-mind más jelentést hordoz. Nem csak az emberi arcokat, de egymást is képesek megkülönböztetni és felismerni.

Érdemes tehát megbecsülni, és megfelelő körülmények között tartani a csirkéinket, hiszen igazán különleges állatokról van szó.

Szerencsére a Royalfarmnál mindent megtalálsz, amire csak egy boldog baromfi vágyhat, etetőinket itt, itatóinkat itt, egyéb kiegészítőinket pedig itt és itt találod meg.