Baromfitartás télen

A baromfiudvarban télen sem áll meg az élet. Bizony ezekben a hideg időkben is ugyanúgy oda kell figyelni állatainkra. Etetni, itatni kell őket és arra is figyelnünk kell, nehogy a hideg miatt pusztuljanak el. Mostani blogbejegyzésünkben a téma kört járjuk körbe.
Milyen problémák léphetnek fel?
A háztartásban nevelt tyúkoknál különösen figyelni kell télen az etetésre. Helytelen takarmányozásnál sajnos olyan következmények fordulhatnak elő, mint az állatok lesoványodása, tollcsipkelődés, megeszik a saját tojásukat vagy a legrosszabb, hogy felüti fejét a kannibalizmus. Egy rosszul takarmányozott kakas például nem fog párzani, a tyúkok rosszul és keveset tojnak, a csibék pedig életképtelenek lesznek. Megnövekedhezt a kelési arány és megnövekedhet a betegségek száma is. Tudjuk, hogy a baromfik főként magvakkal, rovarokkal, zöld növényi részekkel táplálkoznak. Kapargálás során ezeket egészítik ki különféle ásványi anyagokkal, vitaminokkal és egyéb, az embészétsükhöz szükséges kavicsokkal.
Egy kis anatómia
Egy baromfi bélcsatornája, testhosszának csak háromszorosa, így a takarmányfelvevő képessége elég kicsi, rövid idő jut az emésztésre. A zúzógyomor, ismertebb nevén a zúza segítségével tudják a baromfiak a legapróbb gyom magvakat is megőrölni, a megevett takarmány pedig csak pár óráig marad bennük, ezért a bromfinak gyakran kell ennie.
Mi a teendőnk?
Mindenképp legyen zöldtakarmány is a baromfik étrendjében. használjunk takarmányrépát, céklát, de akár a fás karalábé vagy a megfonnyadt sárgarépa is tökéletes megoldás lehet. Felaprítva, reszelve, de akár egészben is oda adhatjuk és a nyári időszakban ezeknek a zöldségeknek a megtermesztése kis területen is lehetséges, így gazdaságosan előállíthatjuk őket. A sárgarépa és cékla például a csirkék jobb tollasodását segítheti elő, míg a tyúkoknál a termékenységet biztosítja. Ha nem szeretnénk ezekkel bajlódni, akkor több, baromfiknak szánt étrendkiegészítő is található a piacon, melyeket a táphoz keverve, biztosítani tudjuk a megfelelő tápanyag forrást állatainknak. Szabadtartás esetében, ha nincs hó, nyugodtan kiengedhetjük tyúkjainkatés kakasainkat a szabadba, hisz még ilyen hideg időben is tudnak növénymaradékokat és rovarokat találni maguknak.
Mivel etessük a növendékeket?
Kis csibéknek sok-sok tápanyagra van szükségük, így rájuk talán kicsit jobban oda kell figyelni. Igazi csemege lehet számukra a csicsóka, melynek levélzetét is nyugodt szívvel oda adhatjuk nekik. Vitamin és ásványi anyag bombának számít a vöröshagyma és fokhagyma, melyek rendszeres adásával megelőzhetjük a belső élősködők fertőzését, illetve a tollasodást is elősegíthetjük.