Ezek a legfontosabb januári teendők a kertünkben

Év elején kertünk még pihen, de ez nem jelenti azt, hogy nincs vele munka. A tervezés és a beszerzések mellett vannak olyan feladatok, amelyeket nem halogathatunk. A jó kertész még a hideg téli hónapokban sem tétlenkedik, hiszen mindig van valami, amit meg kell tenni vagy előkészíteni a következő szezonra.
7 pontos feladatlista a kertben
Válasszunk ki egy kedvező időjárással járó napot, majd lendüljünk bele a munkákba. Ezek a napok lehetőséget kínálnak az elmaradt metszési munkák bepótolására, a beteg részek eltávolítására, és a lehullott levelek összegyűjtésére. Mivel a tavasz már nem olyan távoli, érdemes kihasználni a jó időt a kerti teendők elvégzésére.
Tedd rendbe a szerszámaidat, gépeidet
Ahhoz, hogy a kertünk tavaszra tökéletes formában várjon minket, első lépésként gondoskodnunk kell a szerszámaink és kerti gépeink rendbetételéről. Ezen hetek kiválóan alkalmasak a kerti eszközök felülvizsgálatára és karbantartására, így nem kell azon aggódnunk, hogy a kapát vagy metszőollót csak akkor élesítjük meg, amikor már elengedhetetlen lenne.
Gondoskodjunk először is a szerszámaink alapvető állapotáról. Cseréljük ki a törött vagy sérült szerszámnyeleket, élesítsük meg a metszőollókat, rögzítsük a lötyögő ásófogantyúkat, és tisztítsuk meg alaposan a kerti kesztyűket.
Az éles szerszámokkal csak jót tesz az ember a növényeknek, hiszen a vágásoknál és metszéseknél nagyon fontos, hogy a vágott felületen keresztül minél kevesebb eséllyel férkőzhessenek be kórokozók.
A kicsorbult ásót, kapát, lapátot akár saját magad is helyre tudod hozni. A nagyobb eszközök élezése esetében tökéletesen megfelel egy barkácsboltban kapható késélező.
A metszőollót szedjük szét, tisztítsuk meg alaposan minden részletét, és olajozzuk meg a forgó alkatrészeket. Ha szükséges, rögzítsük a szerszámot csavarral, és a fém alkatrészekre alkalmazzunk korrózió gátló spray-t. A fából készült szerszámokat tisztítsuk meg drótkefével, csiszoljuk le dörzspapírral, majd ápoljuk olajjal a felületüket.
A fűnyírónál távolítsuk el a fű- és talajmaradványokat. Elektromos fűnyírót ne mossunk le, csupán szárazon tisztítsuk meg. A benzines fűnyírót tartsuk hátra billentve a tisztításnál, hogy ne kerüljön olaj a légszűrőbe. A mozgó alkatrészeket ápold gyantamentes olajjal, de csak óvatosan, hogy ne kerüljön olaj a motorra és a hajtóműre. Érdemes ilyenkor megéleztetni a pengéket, hogy teljesen felkészülten várhassák az első tavaszi bevetést. Fűnyírónkat nézzük át: szükséges-e élezni vagy olajat cserélni benne, hogyan működik a motor. Ha javításra van szükség, ne hagyjuk állni hetekig, mert az elhúzódó munka csak felesleges késést eredményezhet tavasszal. Most van itt az ideje, hogy készen álljanak eszközeink a következő szezonra.
Kerti nagytakarítás
Ha nincs túl hideg, érdemes nekiállni a kerti nagytakarításnak. Tedd rendbe a szerszámaidat, takarítsd ki a fészert, kamrát, és sorba rendezheted a farakásokat, gallyakat. Vedd sorra az apróbb esztétikai simításokat is, mint a térkőelemek és járókövek közötti gazolás, a kerítésre felfutott elszáradt növények eltávolítása stb.
Amennyiben van elég ág és levél, készíts egy állati menedéket a kert egy félreeső sarkában, hogy a sünöknek és más hasznos állatoknak legyen menedékük - hálásak lesznek érte -. Takarítsd ki a madárodúkat, rendezd az etetőket, és gondoskodj a mindennapos feltöltésükről is. Figyelj az itatók tisztaságára, és lehetőség szerint naponta cseréld ki a vizet, hiszen a friss víz nemcsak nekünk, de kertünk lakóinak is alapvető fontosságú.
Tisztítsd meg a fák törzsét
Készítsd fel a kertet a fák törzsének alapos tisztítására, kihasználva az enyhébb napokat. Kaparóvassal kezdd, majd folytasd drótkefével a kéregripacsok és az alatta rejtőző kártevők, kórokozók eltávolítására. Ne felejts előzetesen fóliát teríteni a fa köré, így elkerülhető, hogy a hulladék a talajra essen. A kaparékot pedig égesd el! A megfelelő gondossággal a télen végzett törzstisztítás hozzájárulhat a fák egészséges fejlődéséhez és a tavaszi virágzásukhoz.
A fagymentes napokat használd ki permetezésre
Használd ki a fagymentes napokat a növények permetezésére, így hatékonyan óvhatod meg azokat a téli időszakban fenyegető rovaroktól és betegségektől. A kombinált mész, kén, olaj vagy réz összetételű permetezőszer ideális választás ilyenkor. Fontos azonban, hogy soha ne permetezz fagypont alatt, esőben vagy erős szélben. A permetezőszereket ne vásárold nagy mennyiségben, mivel azok nem tárolhatók hosszú ideig. Szerezd be a szükséges gombaölőszereket a peronoszpóra és lisztharmat ellen, valamint rovar- és atkairtó permetezőszereket, emellett pedig talajfertőtlenítőre is szükséged lesz. A téli permetezés megfelelő előkészítéseivel a tavaszi növények számára kedvező környezetet teremthetsz.
Ültess virághagymát
Kerüld a fagyos napokat, és várd meg, amíg a talaj száraz és fagymentes, majd ültesd el a virághagymákat. Így tavasszal gyönyörködhetsz majd a mesés tulipánok, nárciszok, jácintok és sáfrányfélék virágaiban. A virághagymákat elültetheted nagyobb méretű cserepekbe is ha a talaj még fagyos, és tárolhatod őket a teraszon.
Készíts ültetési naplót, és nézd át a vetőmag készleteidet
Az ültetési szezon előtt készíts ültetési naplót, és nézd át a vetőmag készleteidet. Látogass el egy gazdaboltba, vagy rendelj magokat az interneten, hogy biztosítsd a friss és csírázóképes vetőmagokat. Fontos kiválogatni az öreg, több éves magokat, mivel azok elveszíthetik csíraképességüket. Az előző évekből megmaradt magok csíráztatásával könnyen ellenőrizheted azok állapotát.
Szerezz be szükséges műtrágyákat, különös figyelmet fordítva a tavaszi nitrogéntartalmú műtrágyára. Fontos, hogy a kertterv alapján megfelelő mennyiségű és típusú műtrágyát használj.
Fontold meg egy optimális vetésforgó kialakítását, hogy megelőzd a kártevők és betegségek felhalmozódását a talajban.
Végül pedig rendelj új vetőmagokat, és készíts kerttervet a tervezett ültetési területekről és növényekről. Ez segít abban, hogy meghatározd, mekkora mennyiségű magra lesz szükséged a tervezett vetésekre.
Ne feledkezz meg a madarakról!
A hideg téli napokon sem szabad megfeledkezni a madarakról és más kisállatokról. Gondoskodj az itthon telelő madarakról, elhelyezve a kertben madáretetőket, melyeket mindig tarts tele eleséggel. Emellett helyezz ki mesterséges fészekodúkat is, hogy segítsd a madarak költését.
Az etetőket lehetőség szerint töltsd meg olajos magvakkal, például napraforgóval, szalonnabőrkével, vagy faggyúval. Ma már kapható előre elkészített madáreleség-mix is, ami a legjobb választás, mivel biztosítja a kismadarak számára szükséges összes tápanyagot télen. Ha nincs tó vagy folyóvíz a közelben, és nincs kerti tó, mindig töltsd fel a madáritatót friss vízzel. Így biztosíthatod, hogy a madaraknak mind az élelem, mind a víz könnyen elérhető legyen a hideg időben.
Fedezd fel kertbarát webshopunkat, ahol minden megtalálható, amire szükséged van a virágzó kertért. Kattints most, és induljon együtt velünk a tavaszi kertészeti szezon! Jó készülődést kívánunk!