Kertünk gondozása az őszi időszakban

Az ősz beköszöntével nem érdemes megfeledkezni kertünkről, hiszen bár a nyár véget ért, a növényeknek még mindig szükségük van gondoskodásra. Az őszi hónapokban is rengeteg fontos teendő vár ránk a kertben, hogy tavasszal is gyönyörű és termékeny legyen. Ismerjük meg ezeket a teendőket, melyekkel elő tudjuk készíteni kertünket a téli időszakra a megfelelő kerti eszközök használatával.
Lehullott falevelek komposztálása
A lehullott falevelek halmai gyorsan rombolhatják a kert esztétikai megjelenését. Ezen felül a falevelek gyakran eltömíthetik a gyep szellőzését, megakadályozva a talaj oxigénfelvételét és vízelvezetését. Ez a növények gyökereinek károsodásához és a gyep elhalásához vezethet. A lehullott falevelek azonban értékes szerves anyagokat is tartalmaznak, amelyeket komposztálással újrahasznosíthatunk a kertben. A megfelelően összegyűjtött és komposztálásra készen kezelt falevelek gazdagítják a talajt és segítik a növények növekedését. Terítsük szét vékony rétegben a virágágyásokban vagy a fák és cserjék alatt, így komposztálódik és a fagy ellen is védelmet nyújt a növények számára.
A falevelek összegyűjtése nem igényel különleges vagy drága eszközöket. Válasszunk egy minőségi gereblyét, amelynek a fogai erősek és tartósak. Munkánk megkönnyítésére használjunk speciális lombgyűjtő zsákokat is. Védjük kezeinket a nedves vagy sáros levelekkel szemben, és használjunk kertészkesztyűt a munka során.
Kerttervezés
Az ősz kiváló időszak a kerttervezésre és a következő évi munkák megtervezésére. Böngésszünk kertészeti magazinokat, online fotókat, látogassunk el kertészetekbe, hogy inspirációt meríthessünk. Gyűjtsük össze nekünk tetsző ötleteket vagy képeket. Az interneten rengeteg hasznos információ található a kerttervezésről, növényekről és a kertápolásról. Keresgéljünk online cikkeket, videókat és fórumokat, hogy még több tudásra tegyünk szert. Vizsgáljuk meg alaposan a kertünket, jegyezzük fel a talajminőséget, a kert fekvését, az árnyékos és napos területek eloszlását, valamint a rendelkezésre álló terület méreteit. Ezek az információk segítenek kiválasztani a megfelelő növényeket és a tökéletes helyet a kertünkben. Az összegyűjtött tudnivalók és ötletek alapján készítsünk egy tervet. Jelöljük ki a növények elrendezését, a kerti utakat, pihenőhelyeket és egyéb elemeket. Az őszi hónapokban már elkezdhetünk néhány munkálatot, például a talaj előkészítését vagy növények ültetését.
Cserjék és fák ültetése
Szeptember az ideális hónap a kerti növények ültetésére, legyenek azok konténeres vagy szabadgyökerű növények. A konténeres növények gyökerei már stabilak, így bármikor elültethetők, amíg a talaj nem fagyott. A szabadgyökerű növények ültetése az ősz második felében indul, fagymentes időszakban, de legkésőbb márciusig végezhető.
Ne feledkezzünk meg a tervezésről sem! Gondosan válasszuk meg, hova ültetjük új növényeinket, figyelembe véve a növény igényeit és a kert adottságait. Az előzetes tervezés segít elkerülni a későbbi problémákat.
Készüljünk fel a télre is! Szerezzünk be minőségi földet és trágyát az ültetés előtt, így biztosak lehetünk abban, hogy növényeink zökkenőmentesen átvészelik a fagyokat. A kert gondozása ősszel kezdődik el, hogy tavasszal büszkén nézhessük a virágzó és egészséges növényeinket.
Szellőztetés és talajlazítás fontossága
Az aktív nyári hónapok alatt a füves terület talaja sajnos összetömörödhet, és a gyep minősége sérülhet. A gyep szellőztetése elengedhetetlen ahhoz, hogy megfelelően gondoskodhassunk füves területeink egészségéről és szépségéről, és elősegítsük a gyep regenerációját a következő szezonra. Először is, gyűjtsük össze a lehullott leveleket az udvarról, mivel ezeket később komposztálhatjuk vagy a teleltetésnél felhasználhatjuk.
A gyep szellőztetése a leggyorsabban és legegyszerűbben kifejezetten erre tervezett gyepszellőztetőkkel végezhető el.
Ha kis füves területtel rendelkezünk vagy nincs gyepszellőztetőnk, akkor is egyszerűen megoldhatjuk ezt a feladatot: Ehhez csak egy vasvillára vagy gereblyére van szükségünk. Szúrjuk az eszközt erősen a talajba, majd óvatosan mozgassuk előre-hátra. Ez segít kisimítani az összegubancolódott szálakat, megakadályozva a tövek elhalását és a gyep filcesedését. Fontos, hogy ezt a műveletet száraz talajon és csapadékmentes időben végezzük el. Ha nincs rá lehetőség ősszel, akkor tavasszal is végrehajtható.
Az oxigén bejutását a talajba cipőnkre húzható gyepszellőztetővel is megoldhatjuk. Használata egyszerű, tüskés talpának köszönhetően lyukakat nyom a fűbe, így biztosítva a kellőképpen levegős talajt.
Metszés és visszavágás
Az ősz a legjobb időszak az évelő cserjék ágainak visszavágására. A sárguló és öregedő ágak eltávolítása segít a növénynek megerősödni és új hajtásokat fejleszteni. Ne kopasszuk meg a cserjét, hanem az elöregedett vagy megsérült részeket távolítsuk el. Az egészséges hajtásokat hagyjuk érintetlenül.
A sövények őszi visszavágása segít megőrizni a növény esztétikus megjelenését és egészségét. Ügyeljünk arra, hogy a visszavágás egységes legyen. Távolítsuk el az ágak közé hullott leveleket is, hogy a növény megfelelően tudjon szellőzni.
Szeptember végén és október elején eljött az ideje a gyümölcsfák metszésére. Ebben az időszakban a fák már kezdenek nyugovóra térni, és a metszés során kevesebb stressz éri őket. A korona ritkítása és a beteg, elöregedett ágak eltávolítása segít a jobb termésben és az egészséges növekedésben.
Még a fagyok beállta előtt érdemes gombaölő szerrel is bepermeteznünk a gyümölcsfáinkat.
Ilyenkor érdemes átnézni, megtisztítani, megélezni a kerti eszközeinket, mielőtt eltesszük őket tavaszig. Cseréljük le azokat a gépeket és felszereléseket, amelyek már nem működnek megfelelően!
Elhasználódott eszközeit könnyedén lecserélheti a Royalfarm webáruház segítségével. Termékkínálatunkban megtalál mindent, ami kertjének szépítéséhez szükséges.