Webáruházunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap > Blog >

Öntözéstechnika

Öntözéstechnika Hazánkban az időjárási körülmények nem teszik lehetővé azt, hogy kizárólag csak a természetes csapadékra hagyatkozzunk öntözés terén, növényeinknek mindenképp szükségük van mesterséges vízpótlásra is. Kisebb kert esetén ezt megoldhatjuk egy locsolókanna segítségével, viszont ha nagyobb kerttel rendelkezünk, érdemesebb elgondolkodni egy öntözési rendszer kialakításán.

Hogyan öntözzünk

A kert öntözésekor vegyük figyelembe az alábbi tényezőket: Minden növénynek más-más mennyiségű vízre van szüksége, és a talaj állapota is fontos szerepet játszik az öntözésben. Takarékosabb és növénybarát módszer, ha ritkábban, de nagyobb vízadagokkal öntözünk a kertben. A gyakori (akár napi többszöri) vízellátás a növények gyökerét a talajfelszín közelében tartja, így egy későbbi szárazabban tartás hamar tönkreteszi a vízhez szokott növényeket. Öntözésnél vegyük figyelembe, hogy a homoktalaj könnyebben átnedvesíthető, de gyorsabban kiszárad; a vályog és az agyagos talaj átnedvesítéséhez több öntözővíz szükséges, de ez tovább tárolja a vizet. A vizet mindig a növény gyökeréhez és nem a leveles hajtásaira kell önteni, mert a növény a víz többségét a talajból veszi fel! A levelek öntözése (különösen napsütéses időben) súlyos perzselést okozhat.

 

Mely napszakban érdemes öntözni

Napnyugta után vagy kora reggel érdemes öntözni, ezekben a napszakokban a legkisebb a párolgás mértéke, így hatékonyan takarékoskodhatunk a rendelkezésünkre álló vízzel. Ha napközben öntözünk, különösen a szórófejes öntözésnél, a kijuttatott víz nagyobb része elpárolog, és nem nedvesíti át a talajt megfelelően.

Időmegtakarítás öntözőrendszerek segítségével

Az automatikus kerti öntözőrendszer számos előnnyel jár. Mindenekelőtt megtakaríthatod azt az időt, amelyet egyébként a gyep és a virágágyások mindennapos öntözésére fordítanád. Az időzítők beállításával pedig még otthon sem kell tartózkodnod ahhoz, hogy elindítsd az öntözés. Az öntözőrendszer telepítésének másik előnye, hogy kevesebb vizet használ, és a növények optimálisan hasznosítják a kilocsolt vizet.

 

Csepegtetőrendszerek: A csepegtetők egy pontos mennyiségű vizet juttatnak el a növények gyökereihez, minimalizálva a vízpazarlást. A víz közvetlenül a talajba kerül és hasznosul; takarékos és automatizálható is, vagyis nem feltétlenül kívánja a személyes jelenlétünket és munkánkat. A csepegtető öntözési rendszerek nagy előnye, hogy széles körben használhatók (pl.: pázsittal fedett kertrészen, veteményesben, cserjék vagy fák öntözésére, de akár fóliasátorban is).

 

Esőztetők: Gyepek locsolására az esőztető megoldások a leghatékonyabbak, főleg ha egyszerre több területet szeretnénk öntözni, például nagy kerti ágyásokat vagy füvet. Az esőztetők szórófejekből állnak, amelyek vízsugarat bocsátanak ki a környezetükre. Választhatunk szakaszos locsoló, billenős locsoló, szektoresőztető, vagy akár az egyszerű földbe szúrható locsolók között.

Locsolócső: A locsolócsővel való öntözés kissé fáradságos munka, amennyiben nagyobb kerttel rendelkezünk. Viszont a locsolócső könnyű mozgathatóságának köszönhetően könnyű eljuttatni a vizet a növények közé, akár az ágyás széleinél, akár a növények között.

 

Időzítők: A locsoló időzítő egy praktikus eszköz a kerti öntözés automatizálásához. Ez a megbízható időzítő lehetővé teszi, hogy beállítsuk és programozzuk az öntözési időket és időtartamokat. A mechanikus működésű időzítő könnyen használható és beállítható, így rugalmasan igazíthatjuk az öntözési igényeket. Segítenek optimalizálni a vízhasználatot, időt és energiát takarítva meg. Ideális választás a kertek, gyepfelületek, virágágyások vagy zöldséges kertek öntözéséhez. A mechanikus locsoló időzítő biztosítja, hogy a növények megfelelő vízmennyiséget kapjanak, még akkor is, ha mi nem érünk rá a locsolással foglalkozni. Kényelmes és hatékony megoldás a kerti öntözés automatizálásához.

 

Webáruházunk öntözéstechnikai felszereléseivel és tartozékaival Ön is takarékos módon oldhatja meg a mesterséges vízpótlást a szomjazó növényei számára.