Téli madáretetés: mivel és hogyan etessük a kertünkbe látogató madarakat

Az élettelennek tűnő téli kerteket bearanyozzák a csipegető madárkák csicsergésükkel. A madárbarát kert fontos része az etető, és télen életmentő is lehet a közeli madaraknak. Sok madárfaj tölti nálunk a telet, ilyenkor még jobban rászorulnak az emberi segítségre. Ennek a potenciálisan kb. 50 madárfajt érintő, hónapokon át tartó madárvédelmi feladatnak évszázados hagyománya van Magyarországon.
Miért óvjuk őket?
A madarak látványa, közeli megfigyelhetősége rendkívüli élményt jelent gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, ami egyben a természeti környezet megóvására ösztönöz bennünket.
A madarak jelenléte segít biológiailag védekezni a közelben található gyommagvak, rovarok és kisrágcsálók ellen.
Mikor etessünk?
Az etetési időszak általában az első fagyok megjelenésétől kezdődik és azok tartós megszűnéséig, akár április közepéig is eltarthat. Ha azonban új helyen szeretnénk elindítani a madáretetést, már az ősz beköszöntével érdemes elkezdeni. A fagyos időszakban gondoskodjunk arról, hogy az etető mindig legyen tele élelemmel, hiszen a madarak ebben az időszakban különösen rászorulnak a táplálékra. Nagyon fontos, hogy a költési időszakban, a fiókák kikelését követően ne helyezzünk ki madáreleséget, mivel a fiókák még nem képesek megemészteni a magokat, ami a pusztulásukat okozza.
Az etetés elkezdése után rendkívül fontos, hogy folyamatosan biztosítsuk a táplálékot, mivel a könnyű táplálék forrásának hirtelen elvonása hidegebb éjszakákon a madarak pusztulásához vezethet! Amennyiben valamiért nem tudjuk folyamatosan etetni őket, javasolt naponta csökkenteni a kihelyezett eleség mennyiségét. A madarak, észlelve a csökkenő táplálékot, szélesebb körben kezdenek keresgélni, majd tovább állnak további táplálék után kutatva.
Mivel etethetünk?
Az alkalmazható madáreleségeket három nagy csoportba sorolhatjuk: olajos magvak, alma és bogyós gyümölcsök, valamint állati zsiradék, melyeket együtt érdemes alkalmazni, így biztosak lehetünk abban, hogy az ivóvízzel együtt az etetők madarainak minden igényét ki tudjuk elégíteni.
Olajos magvak: A legfontosabb téli madáreleség a nem sózott, nem pirított, magas olajtartalmú fekete napraforgó. Hozzákeverve kölest, muhart és más apró magvakat is kínálhatunk. Az olajos magvak mellett natúr dió, fekete dió, mogyoró és más olajos magvak is ideálisak, bár ezeket kiegészítőként érdemes használni.
A legegyszerűbb, ha olyan magkeveréket vásárolunk, amelyek speciálisan a szabadban élő madarak számára összeállított keveréket tartalmazzák és biztosítják a vadon élő madarak számára kondíciójuk megőrzéséhez szükséges tápanyagokat a zord téli időben.
Alma és bogyós gyümölcsök: Az olajos magvak és állati zsiradék mellett olcsó és könnyen beszerezhető ételforrás az alma és a bogyós gyümölcsök. Ezeket bokrokra vagy fák ágcsonkjaira szúrva vagy akasztva helyezhetjük ki, segítve ezzel a lágyevő madarakat.
Állati zsiradék: Az állati zsiradékok, mint a kacsa-, liba- és sertésháj, zsírszalonna vagy főzéssel sótlanított étkezési szalonna, szintén fontos téli élelmek. A cinkegolyó és lágysajt vagy vajtégla is alkalmas lehet.
Egyéb étel opciók: Rövidebb időre főtt rizs, tészta, levesben főtt zöldségek is kitehetők az etetőbe, különösen a rigók és rovarevők számára. Fontos tudni, hogy ezek romlékonyak, és a madarak nem mindig fogyasztják el, így megfontolandó az alkalmazásuk.
Fontos, hogy a madarak számára a kenyér, morzsa, liszt, vagy pattogatott kukorica veszélyes, ezért ezeket SOHA ne adjunk nekik! Ezek az ételek megsavanyodhatnak és bélbetegségeket és pusztulást okoznak!
Ne feledkezzünk el a madarak itatásáról sem
A madarak számára a víz egész évben fontos, hogy tudjanak inni és időnként megmártózni a vízben. A madáritatóhoz nincs szükség másra, mint egy leselejtezett kerámia vagy műanyag cserépalátétre, amit feltöltünk langyos vízzel. A jég eltávolításán, és az itató újra töltésén kívül más teendőnk nincs vele. Az itatót olyan helyre tegyük, ahol a madarak belátják a környezetüket és a közelben található cserjéken meg tudnak szárítkozni.
A téli madáretetés alapja: etetők
A kihelyezés módja és működési elve szerint számos etető típust különböztetünk meg. Az etetőre látogató madarak közül több is, például a rigók, a vörösbegy és a magevők jobban szeretnek a talajon táplálkozni, míg mások inkább a talajszint felet vagy kimondottan az ágak között (például a királykák és az őszapók) érzik jól magukat, ezért az etetőkön lehetőleg több szinten is kínáljuk fel az eleségeket.
Ha szeretné kertjébe csalogatni a madarakat és gondoskodni róluk télen is, látogasson el webáruházunkba, ahol minden szükséges eszközt és ételt megtalál egy madárbarát kerthez!