Hogyan bánjunk háziállatainkkal a karantén ideje alatt? A NÉBIH adott néhány tanácsot

A jelenleg kialakult helyzet, igencsak felborította mindennapi életvitelünket. A járványhelyzet alatt viszont nem csak családtagjainkra, de háziállatainkra is oda kell figyelni. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, azaz a Nébih tanácsokat is osztott meg, melyek betartásával megvédhetjük állatainkat.
Az állattartó köteles a jó gazda gondosságával eljárni! Azaz, az állat fajának, fajtájának, élettani szükségleteinek megfelelő életfeltételekről gondoskodni, a vonatkozó jogszabályok értelmében. Ide tartozik a megfelelő elhelyezés, ellátás, táplálás és a mozgás lehetőségének biztosítása. A napi ellátásnak alapvetően nem kellene problémát okozni, de azért elővigyázatosságból érdemes ezen időszak alatt, a megszokottnál többet beszerezni a tápokból. Fontos, hogy legyen tartalékunk.
Fontos figyelnünk a sétáltatásra (ha állataink ezt megkövetelik), hisz minden esetben szemelőtt kell tartanunk a korlátozásokat és a járványügyi szabályokat. Ugyanígy figyelnünk kell a megfelelő alomyanag és tisztítószer mennyiségre, hisz előfordulhat, hogy egy ideig ezek beszerzése kivitelezhetetlenné válik.
Mi a helyzet betegség esetén? Mindenképp tartsuk a kapcsolatot állatorvosunkkal, de ha kisebb problémáról van szó, javasolt a telefonos egyeztetés, ami pedig a halasztható ügyeket illeti (pl. ivartalanítás) , inkább halasszuk későbbre, a járvány lecsengés utánra.
Ha tartós távollét alakul ki (pl. kórházi karanténba kell vonulnunk), érdemes előre gondolkodni kicsit és megtervezni állataink ellátásának biztosítását. Egyeztessünk családtagjainkkal, barátainkkal esetleg szomszédainkkal, hogy betudnának-e segíteni, a távollétünk alatt, ezekbe a dolgokba. Ha a járványügyi előírások lehetővé teszik, akkor az ellátás bátran történhet az állattartási helyen, azaz az illető akivel megbeszéltük a dolgot, átjön a mi portánkra és elvégzi a teendőket. Nyílván, ha egy kis házikedvencről van szó, mint például nyúl vagy csincsilla, akkor az is megoldható, hogy az állatot és ketrecét távollétünk alatt rábízzuk az illetőre. Bizonyos esetekben a helyi önkormányzatoktól is lehet segítséget kérni.
Legyünk elővigyázatosak! Tartsuk be az alapvető higiéniai feltételeket és célszerű elkerülni, hogy idegenek simogassák kedvenceinket!
A Nébih további javaslatairól weboldalukon tájékozódhatnak: Nébih weboldal.