Webáruházunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

Minden, amit az egészséges fürj neveléséről tudni kell 1. rész

Minden, amit az egészséges fürj neveléséről tudni kell 1. rész Kétrészes cikksorozatunkban az egészséges fürjtartás alapjairól olvashat. Az első rész a fürjtartás előnyeit és a fürjek fajtáit foglalja magában.
 

Mi a fürjtartás és mik a fürjtenyésztés előnyei?

A fürjtartás a fürj tojás, hús és toll nevelésének gyakorlata. Ez egy hobbi, amely egyre népszerűbb a könnyű karbantartás és a fürjtojással kapcsolatos egészségügyi előnyök miatt. A fürjtenyésztés magában foglalja a fürjek kiválasztását és tenyésztését olyan meghatározott tulajdonságok szerint, mint a méret, a szín, a tojástermelés, a hústermelés és a toll minősége. A fürjtenyésztés előnyei közé tartozik a megnövekedett tojástermelés, a fürjtojás evéséből származó jobb táplálkozás, valamint a kézműves vagy dekorációs célú toll minőségének javítása. A fürjtartás kellemes időtöltés, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy egyedülálló módon érintkezzenek az állatokkal.


Milyen fajta fürjet válasszon?

A fürj egyre népszerűbb választás a kisüzemi baromfitenyésztésben. A különféle fajták miatt nehéz lehet megállapítani, hogy melyik fürjtípus a legmegfelelőbb az Ön gazdaságának. Fontos tényező a méret, a tojástermelés, a temperamentum és a költségek, amik elengedhetetlenek ahhoz, hogy megalapozott döntést hozhasson az igényeinek megfelelő fürjfajta kiválasztásakor.


Napjainkban körülbelül 50 fajta fürj létezik.

Vannak fürjek, amiket a húsukért, és vannak, amiket a tojásaikért tenyésztenek. 
A húsfajták jóval kevesebb tojást hoznak, arányuk évi 180-220 darab között mozog. Ilyenek például:

Fáraó fajta
Nem csak a hús magas vágási hozamában térnek el (a hímek súlya eléri a 260 grammot, a nőstények pedig a 920 grammot), hanem a viszonylag magas tojástermelésben is. Ezen kívül rendkívül gyors növekedés jellemzi, már egy hónappal a kikelés után képesek elérni a 150 grammos súlyt. Tenyésztésük nagyon nehéz és körülményes.

fürj tartás

 
Texasi fehér fajta 
Ez a faj újdonságnak számít, de már sok baromfitenyésztő szívét megnyerte. Meglehetősen nagy súlyt érnek el (a nőstények 450-500 gramm, a hímek kb. 360 gramm). Nyugodt természetűek, és nem annyira igényesek a tartásuk körülményeire, mint a fáraók.
A fürjtojás kisebb, de sokkal egészségesebb, mint a tyúktojás. Nem okoznak allergiát, bébiételekhez ajánlják. Emellett a tojásban található magas vitamin- és tápanyagtartalom a felnőttek számára is előnyös.

Tojásukért az alábbi fajtákat érdemes tartani.

Japán fürj
Kis termet és korai érettség jellemzik et. A nőstények már másfél hónappal a kelés után rohanni kezdenek. Egy év alatt egy egyed több mint 300, egyenként 10-12 grammos tojást tud hozni, a nőstények tömege 130-150 gramm. A magas tojáshozam mellett oda kell figyelni arra tényre, hogy a nőstényeket legfeljebb egy évig ajánlatos tartani, mivel a második életévükben tojástermelésük felére csökkenhet. 

Angol fehér fajta
Nem csak a magas tojástermelés, hanem a fehér tollazat miatt is ígéretesnek számítanak. Figyelemre méltó, hogy a kellően magas tojástermeléssel (körülbelül 280 tojás évente) az angol fürjek meglehetősen nagy tömegűek, ezért a tojástermelésük csökkenésével vágásra is küldhetőek. Kezdőként a legjobb választás az észt kitaverse fajta, amely a fáraó és a japán fürj keresztezéséből ered. Észt tenyésztők munkájának köszönhetően jelent meg. Megkülönböztető jellemzője a másfélszeresére nőtt súly (a japánhoz képest). Egy év alatt egy egyed akár 310 tojást is képes hordozni. A nőstény súlya 190-210 gramm.

Cikkünk második részében kitérünk a megfelelő tartási körülmények kialakítására, a betegségek kockázataira és a kiegyensúlyozott táplálásra is.