Webáruházunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

Naposcsibék nevelése

Naposcsibék nevelése

Elindult a naposcsibe szezon ha mondhatjuk így és bizony néhány igen fontos dologra azért jobb oda figyelnünk ahhoz, hogy csibéink nevelése és növekedése megfelelő mederben follyon.

Természetesen ha van kotlóstyúk akkor sokkal egyszerűbb a dolgunk, hisz ekkor igényli a legkevesebb emberi beavatkozást az egész. A kotlós melegíti a csibéket, megtanítja őket enni, inni, kapirgálni, sőt ha szép nagy kertben tartjuk őket, akkor változatos rovarokkal és magvakkal látja el a kicsiket. A keltetőgéppel keltett csibéket nyílván máshogy, más módon kell nevelni, de azért van néhány közös pont. Nézzük, hogyan is neveljünk naposcsibét.

Első etetés

Fontos tisztázni, hogy az első 24 órában nem szükséges a kiscsibék etetése, mivel ekkor még vannak tartalékaik. Sokan azt mondják, hogy ez az időszak 48 óra, de személyes véleményem az az, hogy jobb nem kockáztatni. A 24 óra biztos, így maradjunk annyinál. Ezidőt követőein jöhet az első étkezés, melynél mindenképp apróra őrölt kukorica darát vagy búzadarát adjunk nekik, szitálva. Arra ügyeljünk, hogy egyféle tápot adjunk nekik egyszerre. Adjunk nekik itatóban egy kis vizet is, aminél ügyeljünk arra, hogy ne legyen túl hideg és ha gondoljuk már ekkor rakhatunk oda nekik 1-2 apró kavicsot is. Ha kotlóssal nevelünk, akkor lényegében itt meg is állunk és az utolsó fontos információ az, hogy elegendő a napi 3x-i étkeztetés, hisz a kotlóstyúk bőségesen ellátja a kiscsibéket a táplálékkal. (Ha van kapirgálási lehetősége). Azonban, ha nincs kotlósunk, most válik ketté az etetés. Ha nincs kotlóstyúk, érdemes csibemelegítőt vásárolni, hogy legyen hová összebújnia a kiscsibéinknek.

Etetés kotlóstyúk nélkül

Kezdetben, az első héten naponta hatszor etessük meg csibéinket és figyeljünk arra, hogy 15-20 percnyi etetés után vegyük el előlük az eledelt, hisz ebben a korban még csak keveset tudnak enni és a következő etetésnél jobb étvággyal fognak majd enni. 3-4 napos kortól akár már fölözött tejet is adhatunk nekik, de sose hagyjuk előttük sokáig, nehogy véletlen megromoljon és azt igyák meg. A tej azért is fontos, mert a későbbi tojástermelés szempontjából már most fontos, hogy állati eredetű fehérjékhez jussanak, így például a tej mellett akár túrót is adhatunk nekik.

A második héten továbbra is maradni kell a napi hatszori étkeztetésnél és ekkor már felváltva kell nekik keveréket (érdemes beszerezni indítótápot) és gabonadarát adni. Az első étkezés az keverék legyen míg az utolsó lehet gabonadara, azaz búzadara agy kukoricadara.

A harmadik héttől elindul az etetések csökkentése. Ezen a héten és már a negyediken is csak ötszöri etetést tartsunk. Fontos, hogy a gabonadarát már nagyobb szeműre is hagyhatjuk, valamint az indítótápot cseréljük le nevelőtápra. Az etetések sorrendje pedig felváltva legyen dara, keverék, dara keverék és estére újra dara.

Az ötödik és hatodik héten tovább csökkentjük az etetések számát, immáron napi négyre. Keveréket már csak a két napközbeni etetéskor adjunk nekik, reggelre és estére most már kaphatnak egész szemű gabonaféléket (búzát vagy kukoricát). Amint elérik a kilenchetes kort, bevezethetjük a napi háromszori étkeztetést is.

Jöhet végre a zöldtakarmány?

Ekkor bizony már akár adhatunk nekik zöldtakarmányt. Attól függetlenül, hogy van lehetőségük kijárni és csipegetni egy kis zöldet magunknak, attól még jobb ha biztosítunk számukra egy keveset és az ételükbe vagdossuk őket. Ha nincs lehetőségük, hogy zöldet csipegessenek maguknak, akkor nyugodtan adhatunk nekik spenótot, kel vagy takarmánykáposztát, sárgarépát, fokhagymát, vöröshagymát, lucernát esetleg lóherét. Ha nem tudunk elegendő zöldtakarmányt biztosítani állatainknak, akkor adjunk nkeik 1 nagyobb vöröshagymát apróra vágva egy kis csukamájolajjal.

Tartalomhoz tartozó címkék: baromfitartás tartástechnológia